Material preluat de pe Știri de Cluj

Patrick Ciorcilă - foto de: Mircea Pavel

La cea de a III-a editie a evenimentului de promovare a excelentei in educatie, „10 pentru Cluj – Juniorii Clujului, Sperantele Cetatii” au fost premiati cei mai buni elevi cu varste cuprinse intre 3 si 18 ani, care au realizat performante.

Din peste 350 de dosare depuse de catre parinti, profesori, colegi, prieteni sau chiar de catre elevi, juriul i-a ales pe cei peste 100 de elevi care, individual sau in echipa au avut performante extraordinare si au facut sa se vorbeasca de bine despre Cluj-Napoca.

„Cu fiecare an, descoperim din ce in ce mai multi tineri pentru care munca a devenit un mod de viata, la o varsta foarte frageda si stiu, vazandu-i in astfel de ocazii, ca orasul nostru are cea mai valoroasa resursa pentru dezvoltare: materia cenusie a acestor tineri. Tot ce ne ramane de facut noua, adultilor – este de a continua proiectele Clujului, astfel incat, orasul nostru sa fie locul unde acesti tineri sa isi doreasca sa se dezvolte, sa isi contruiasca cariere si sa isi intemeieze familii”, a declarat primarul interimar Radu Moisin.

In cadrul celei de a III-a editii s-a inaugurat un nou premiu, cel de „elev al anului”. Castigatorul este Patrick Ciorcilă, jucator al clubului Winners Tennis Club, elev in clasa a IX-a la Scoala Internationala Cluj. Are 15 ani si joaca tenis de la 4 ani. Se situeaza pe locul 275 in clasamentul mondial ITF, categoria 18 ani. A castigat numeroase turnee nationale si internationale si detine 8 titluri de Campion National la tenis, ultimul obtinut in luna mai 2011. In urma cu 6 luni, Patrick a debutat in circuitul mondial ITF, la categoria 18 ani. Chiar daca abia a implinit numai 15 ani el a participat deja la opt turnee ITF, dintre care a castigat doua – in Macedonia si in Egipt – iar restul la turneelor s-a clasat pe primele locuri confruntandu-se cu jucatori mult mai mari decat el.  S-a intors chiar miercuri, 14 decembrie, din Statele Unite ale Americii, unde a participat la doua dintre cele mai prestigioase competitii ale tenisului mondial de juniori, turneele Eddie Herr si Orange Bowl, in Florida. Acolo a reusit performanta de a ajunge in semifinala categoriei de dublu la Eddie Herr si in primii 16 finalisti ai probei de simplu la Orange Bowl. Premiu special pentru „elevul anului 2011” a fost oferit de compania TSE Development – parte a grupului Betfair.

(…)

Radu Țaica

La categoria sport individual, ciclul primar, castigator este Radu Andrei Țaica, de la Scoala Internationala Cluj, clasa doamnei profesor Daniela Preda. Radu joaca tenis la Winners Tenis Club, unde, cu fiecare an, devine tot mai bun si avanseaza in ierahiile specifice. Cea de a doua castigatoare este MARA BENDRIs, de la gradinita „Mica Sirena”. Desi are numai cativa anisori, Mara are deja rezultate impresionante la karate, sport pe care il practica sub indrumarea domnului prof. Bucur-Abrudan Marin.