Patrick Ciorcilă - Foto: Daniel Rus / stiridesport.ro

Directorul turneului Banca Transilvania Open 2014, Lucian Boldor, a trait intens meciul de ieri dintre clujeanul Patrick Ciorcila si spaniolul Oriol Roca Batalla, cap de serie numarul 1, din cadrul sferturilor de finala. Acesta a facut o cronica a meciului in care Patrick Ciorcila a fost la doua mingi de calificarea in semifinalele turneului:

“Il urmaresc pe Patrick Ciorcila jucand tenis inca de cand avea 8 ani si tot ce pot sa spun e ca meciul de ieri, cu Roca Batalla, din sferturile de finala ale Futures-ului Banca Transilvania Open 2014, a reprezentat cea mai buna evolutie a lui de pana acum. Determinarea si concentrarea lui, la varsta de 17 ani, au fost de-a dreptul impresionante, reusind sa-si domine clar adversarul in multe momente, desi Batalla este mult mai bine clasat.

Patrick Ciorcila a jucat exact cum stie el mai bine, a dat dovada de maturitate, cu un forehand foarte bun si scurte distrugatoare. In primul set, castigat de el cu 6-2, Patrick a fost ca un tavalug peste spaniol, iar acest lucru s-a vazut in reactiile nervoase ale lui Oriol Roca Batalla. Totusi, in setul al doilea, ibericul a schimbat jocul si a apelat la toate tertipurile pe care un jucator profesionist le are la indemana pentru a se impune in fata tanarului Patrick. Si a reusit sa egaleze situatia la seturi (6-3). Decisivul a fost extrem de spectaculos, iar jucatorul nostru a fost din nou foarte matur, reusind sa revina de la 0-2 si ducand scorul chiar la 5-3. Cei peste 200 de oameni prezenti in public au stat cu sufletul la gura. Totul a stat in doua mingi de meci pentru ca Patrick sa joace in semifinale, insa spaniolul a recuperat, a fost 5-4, moment in care au aparut problemele la coapsa piciorului drept pentru Patrick. Chiar si asa, acesta a vrut sa duca meciul pana la final, desi a avut nevoie de interventia fizioterapeutului. Din pacate, adversarul lui Patrick a speculat momentul dificil prin care trecea jucatorul nostru si a reusit sa se impuna cu 7-5.

Am vorbit cu Patrick dupa meci, cand a iesit de la recuperare. A avut dureri foarte mari, dar a strans din dinti si mi-a spus: Asta e tenisul, eu am facut tot ce am putut. Sper doar ca data viitoare sa am parte de mai multa sansa. Asta e, mergem inainte!”, a declarat Lucian Boldor.