Astăzi s-au încheiat calificările la Futures-ul Banca Transilvania Open 2014, iar de mâine încep meciurile de pe tabloul principal al turneului de 10.000 de dolari de la Winners Tennis Club. După calificări, nu mai puțin de șapte români și-au făcut loc pe tabloul principal, alături de ei reușind calificarea și un suedez, Christoffer Solberg.

Iată rezultatele de astăzi, din ultimul tur de calificări:

Dragoș Mirtea (ROU) – Ioan Fărcaș (ROU) 6-2, 6-3
Vlad Cornea (ROU) – George Botezan (ROU) 6-2, 6-1
Teodor Leahu (ROU) – Sergiu Rogoveanu (ROU) 7-5, 6-1
Christoffer Solberg (SWE) – Teodor Marin (ROU) 6-3, 6-1
Darius Braguși (ROU) – Maxim Bulat (MDA) 6-1, 6-2
Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU) – Ilie Babinciuc (MDA) 2-6, 6-4, 6-3
Patrick Grigoriu (ROU) – Dragoș Ignat (ROU) 6-1, 6-0
Alex Jecan (ROU) – Darius Neica (ROU) 6-1, 6-2

Tot astăzi s-au tras la sorți tablourile principale de simplu și dublu ale turneului din Parcul Rozelor, unde Clujul are cinci reprezentanți. Ilie Giurgiu, Alex Jecan, Patrick Ciorcilă, Ciprian Porumb jr. și Andras Szekely vor încerca să țină trofeul sub Feleac, în pofida dorinței clare a principalilor favoriți Oriol Roca Batalla (ESP), Mathias Bourgue (FRA) și Maxime Chazal (FRA) de a-și adjudeca turneul.

AICI puteți accesa tabloul de simplu, iar AICI găsiți tabloul de dublu!

Programul meciurilor de luni, 16 iunie, din primul tur al tablourilor principale este următorul:

Ora 11:00
Samuel Bensoussan (FRA) vs. Dominik Suc (CZE) – Teren 1
Maxime Chazal (FRA) vs. Andrei Ciumac (MDA) – Teren 2
Constantin Sturdza (SUI) vs. Patrick Grigoriu (ROU) – Teren 7

După ora 12:30
Alexandru Carpen (ROU)/Marcin Gawron (POL) vs. Bogdan Apostol (ROU)/Andras Szekely (ROU) – Teren 7

Ora 15:00
Vlad Cornea (ROU) vs. Patrick Ciorcilă (ROU) – Teren 1
Juraj Masar (SVK) vs. Dragoș Mirtea (ROU) – Teren 7
Emanuele Molina (ITA) vs. Christoffer Solberg (SWE) – Teren 10

Ora 17:00
Lukas Mugevicius (LTU)/Oriol Roca Batalla (ESP) vs. Ilie Giurgiu/Alex Jecan (ROU) – Teren 1
Andrei Pătrui (ROU)/ Constantin Sturdza (SUI) vs. Dragoș Ignat/Teodor Marin (ROU) – Teren 2
Samuel Bensoussan/Maxime Chazal (FRA) vs. Andrei Apostol/Teodor Leahu (ROU) – Teren 7
Matei Avram/Rareș Ispas (ROU) vs. George Botezan/Mihnea Turcu (ROU) – Teren 10