Tenismanul clujean Patrick Ciorcila (17 ani, locul 568 ATP) a fost invins astazi de mult mai experimentatul Theodoros Angelinos (29 de ani, locul 292 ATP), scor 1-6, 7-6, 6-1, in cadrul sferturilor de finala ale turneului Futures F13, de 10.000 de dolari, din Grecia. Angelinos este principalul favorit al turneului elen, in timp ce Ciorcila era cap de serie numarul 8.

Tanarul tenisman din Cluj-Napoca a inceput meciul in forta, adjudecandu-si primul set, scor 6-1. In cel de-al doilea, lucrurile au mers bine pentru Ciorcila pana spre final, cand Angelinos a reusit sa intoarca jocul in favoarea sa. A fost nevoie de tie-break pentru ca grecul sa egaleze la seturi. In decisiv, Theodoros Angelinos a servit perfect si l-a invins pe Ciorcila cu 6-1.

Jucatorul legitimat la Winners Tennis Club Cluj-Napoca va ramane in Grecia inca o saptamana, urmand sa fie pe tabloul principal la Futures-ul F14. Turneul se va desfasura tot pe suprafata hard.