Tenismanul clujean a trecut astăzi de mult mai experimentatul Adrian Ungur (105 ATP), în turul II la turneul Challenger de 30.000 de dolari de la Brașov, scor 7-6, 6-3. Patrick Ciorcilă (618 ATP), legitimat la Winners Tennis Club, a făcut un meci foarte bun și a reușit să-l elimine pe favoritul numărul 2 al competiției.

Dacă primul set a fost foarte echilibrat, în cel de-al doilea jucătorul clujean a avut o evoluție lăudabilă, reușind să pună presiune pe Adrian Ungur cu execuțiile sale foarte precise. În sferturile de finală, Ciorcilă îl va înfrunta pe austriacul Gerald Melzer (252 ATP).

Datorită victoriei din această seară, tenismanul clujean a obținut 15 puncte ATP, care se vor adăuga la cele 40 obținute până la acest turneu.