Tanarul tenisman clujean, Patrick Ciorcila, legitimat la Winners Tennis Club, a fost aproape de o noua semifinala de turneu Futures, in acest an, dar a fost invins in sferturi, la Pitesti, de numarul 312 mondial, francezul Axel Michon, scor 6-7, 6-4, 6-0.

Prima parte a meciului a fost foarte echilibrata, cei doi jucatori avand nevoie de tiebreak pentru a se decide castigatorul primului set. Patrick Ciorcila (16 ani, 664 ATP) a fost mai bun si a castigat primul set (7-6). In setul al doilea, desfasurarea intalnirii a fost aproape identica, poate cu si mai multa siguranta in joc din partea clujeanului. Totusi, spre finalul setului, Michon a fost mai inspirat, impunandu-se cu 6-4. A urmat setul decisiv, unde experienta francezului si-a spus cuvantul, acesta castigand cu 6-0. Asadar, Patrick Ciorcila a pierdut in sferturi la Futures-ul de 10.000 de dolari de la Pitesti, dar a mai strans cateva puncte ATP care, in mod cert, ii vor mai aduce o urcare in ierarhia mondiala.