Tenismanul legitimat la Winners Tennis Club, Patrick Ciorcila (17 ani), s-a oprit in primul tur al turneului Challenger care se disputa la Arad. Jucatorul clujean a inceput foarte bine meciul cu favoritul numarul 4 al competitiei de 30.000 de dolari, Marius Copil, adjudecandu-si primul set cu scorul de 6-4. In setul al doilea, cei doi au mers cap la cap, pana la 4-3 pentru Marius Copil, insa Patrick Ciorcila a cerut interventia medicului. Dupa aproximativ 5 minute de pauza, Ciorcila a revenit in joc, a castigat un game, dupa care a abandonat din cauza unor probleme medicale.

Patrick Ciorcila mai avea programat un meci in aceasta seara, pe tabloul de dublu, alaturi de Victor Crivoi, insa disputarea acestuia ramane in acest moment incerta.

Update: Dupa ce s-a retras din meciul de simplu acuzand probleme respiratorii, Patrick a decis sa continue turneul si, dupa 3 ore de odihna, a inceput meciul programat pe tabloul de dublu unde l-a avut ca partener pe Victor Crivoi. Perechea din Romania a pierdut in fata cuplului Jean Andersen (RSA)/Niels Desein (BEL) scor 2-6, 6-4, 10-6