Patrick Ciorcila, jucator legitimat la Winners Tennis Club, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Futures de la Sibiu. Tanarul tenisman clujean l-a intalnit astazi, in turul 2, pe favoritul numarul 5 al competitiei, Jan Blecha (24 de ani, locul 574 ATP), calificandu-se mai departe dupa ce jucatorul ceh a fost nevoit sa se retraga in setul doi din cauza unor probleme medicale.

Ciorcila a inceput meciul foarte bine, reusind sa castige primul set cu 6-1. In setul doi, tenismanul clujean a evoluat la fel de hotarat, conducand cu 4-3. Apoi, Blecha a acuzat niste probleme si a decis sa se retraga. Prin urmare, Patrick Ciorcila s-a calificat in sferturile de finala la Sibiu, urmand sa dea piept cu invingatorul meciului Dragos Dima – Petru Luncanu.

Tot astazi, Ciorcila a jucat si pe tabloul de dublu, in sferturi, alaturi de Victor Crivoi. Cei doi au intalnit perechea Bois (FRA)/Vierin (ITA). Ciorcila si Crivoi, capi de serie numarul 4 pe tabloul de dublu la Futures-ul de la Sibiu, s-au calificat in semifinale, invingandu-i pe Bois si Vierin, scor 6-3, 6-4. In penultimul act, perechea romana va intalni perechea germano-austriaca Uhlig/Propst.