Astăzi s-a încheiat ultimul tur de calificări și odată cu el am aflat componența celor două tablouri principale (simplu și dublu) la turneul Futures de 15.000 de dolari, Banca Transilvania Trophy 2013. Așadar, avem nu mai puțin de 15 români care vor juca în primul tur, iar printre aceștia se numără și patru tenismeni clujeni: Patrick Ciorcilă (calificat datorită locului bun în ierarhia ATP), Ciprian Alexandru Porumb (a beneficiat de wild-card), Alex Jecan (venit din calificări) și Ioan Fărcaș (venit din calificări).

Rezultatele înregistrate astăzi în calificări:

Ioan Fărcaș vs. Vladimir Filip 6-3, 6-1
Bogdan Apostol vs. Andras Szekely 6-3, 6-4
Patrick Grigoriu vs. Alexandru Grigoriță 7-6(3), 6-0
Vlad Cornea vs. Vlad Pop 4-6, 6-1, 7-6(2)
Cătălin Fifea vs. Dragoș Mirtea 7-6(1), 6-3
Dan Dumitrașcu vs. Adrian Balota 6-7(3), 6-3, 6-3
Alex Jecan vs. Tudorel Sandu 3-6, 6-3, 6-3
Tudor Șulea – Vasil Yehorov 6-4, 6-4

Capii de serie ai futures-ului de 15.000 de dolari din această săptămână și, totodată, al doilea turneu futures găzduit de Winners Tennis Club Cluj-Napoca în acest an, sunt spaniolul Guillermo Olaso (266 ATP), portughezul Rui Machado (436 ATP), moldoveanul Maxim Dubarenco (476 ATP), polonezul Piotr Gadomski (503 ATP, câștigătorul futures-ului de luna trecută), cehul Jan Blecha (569 ATP), francezul Maxime Chazal (634 ATP, finalistul futures-ului de luna trecută), italianul Claudio Fortuna (638 ATP) și elvețianul Joss Espasandin (732 ATP).

AICI puteți accesa tabloul complet de simplu!

Pe tabloul de dublu avem următorii favoriți: Fortuna (ITA) / Margaroli (SUI), Boluda-Purkiss (ESP) / Sanjurjo Hermida (ESP), Ciorcilă (ROU) / Dubarenco (MDA), Laurent (FRA) / Vierin (ITA).

AICI puteți accesa tabloul complet de dublu!

De mâine, 18 iunie, încep meciurile pe ambele tablouri. Printre duelurile zilei se numără cel dintre principalul favorit, spaniolul Guillermo Olaso, și francezul Yanais Laurent, programat la ora 12:00, pe terenul 2. Un alt meci tare va fi cel dintre portughezul Rui Machado și românul Teodor Marin (ora 17:00, terenul 1). Această întâlnire va fi difuzată în direct pe TVR Cluj, în comentariul lui Ovidiu Blag și Lucian Boldor, directorul turneului.

Iată programul meciurilor de marți, 18 iunie:

Ora 10.00:
Alexandru Marasin (ROU) vs. Dragoș Dima (ROU), terenul 1
Frățilă (ROU)/ Turcu (ROU) vs. Mureșan (ROU) / Stoia (ROU), terenul 2
Nicola Ghedin (ITA) vs. Patrick Grigoriu (ROU), terenul 3

Urmate de:
Joss Espasandin (SUI) vs. Tudor Șulea (ROU), terenul 1
Guillermo Olaso (ESP) vs. Yanais Laurent (FRA), terenul 2
Adam Sanjurjo Hermida (ESP) vs. Matthieu Vierin (ITA), terenul 3

Ora 14.00:
Filip (ROU) / Yehorov (UKR) vs. Grigoriu (ROU) / Szekely (ROU), terenul 2

Ora 17.00:
Teodor Marin (ROU) vs. Rui Machado (POR), terenul 1 (transmis în direct de TVR Cluj)
Apostol (ROU) / Marasin (ROU) vs. Espasandin (SUI) / Mugevicius (LTU), terenul 2
Coman (ROU) / Porumb (ROU) vs. Cornea (ROU) / Șulea (ROU), terenul 3
Fărcaș (ROU) / Jecan (ROU) vs. Boluda-Purkiss (ESP) / Sanjurjo Hermida (ESP), terenul 7

Urmate de:
Ciorcilă (ROU) / Dubarenco (MDA) vs. Dima (ROU) / Sturdza (SUI), terenul 1
Balota (ROU) / Mirtea (ROU) vs. Laurent (FRA) / Vierin (ITA), terenul 2
Fortuna (ITA) / MArgaroli (SUI) vs. Marin (ROU) / Miron (ROU), terenul 3

AICI puteți accesa varianta PDF a programului de mâine, 18 iunie.

Nu uitați, dacă accesați pagina www.winners-tennis.ro, puteți găsi secțiunea Livescore a turneului, unde veți putea urmări în timp real derularea meciurilor din cadrul Banca Transilvania Trophy 2013.

[nggallery id=94]