Sportivul clubului Winners Tennis Club, Patrick Ciorcilă, a câştigat titlul turneului internaţional de tenis ITF de la Cairo, Egipt. Acest rezultat vine la o distanţă de mai putin de două luni de prima sa victorie ITF, turneul de la Macedonia , la sfârşitul lunii august a.c. Patrick a avut un traseu excelent la Cairo, intrând în finală, după un meci scurt cu cipriotul Pervolarakis, 6-1, 6-3. Meciul decisiv, contra lui Mazen Osama, din Egipt, s-a jucat pe o temperatură de peste 30 de grade, Patrick câștigând cu 7-6 (tiebreak-ul la 4) 6-4. Bogdan Nițescu, antrenorul lui Patrick, a declarat: „A fost un meci greu și strâns, pe care Patrick l-a cîștigat în condițiile în care noaptea dinaintea meciului a avut febră iar dimineața nici nu știam dacă va juca. A fost un turneu bun, deși în condiții dificile”.

Patrick, care a început doar din luna mai să joace în ITF Juniors, are un palmares foarte bun, clasându-se pe locul 419 în lume şi are mari șanse să încheie anul în proximitatea locului 300, ceea ce ar reprezenta o performanță cu adevărat notabilă, avînd în vedere că el are doar 15 ani, împliniți în luna septembrie.