Peste 100 de jucători, fete si băieţi, din peste 20 de oraşe, s-au întrecut la 5 categorii de vârstă, 10, 12, 14, 16 şi 18 ani la prima ediţie a turneului Banca Transilvania Tennis Cup de la Winners Tennis Club, Cluj-Napoca începând cu 15 mai 2010.

La 10 ani fete Kiraly Iris Robeta de la CSM Zalău a învins-o în finală pe Ciorcilă Carla de la Winners Tennis Club Cluj, cu scorul de 4-6, 7-6, 6-0.

La 10 ani, băieţi, a câştigat Liahovici Gabriel de la CS Club Baia Mare care l-a învins pe Capâlna Dan Eduard de la TC Sun Alba Iulia cu scorul de 6-3, 1-6, 6-4.
La 12 ani fete locul I a fost câştigat de Cucerzan Adelina de la Dafora Mediaş. Aceasta s-a impus cu scorul de 6-2, 4-6, 6-3 în faţa lui Rusu Anca de la CT Baia Mare.

Proba de dublu fete 12 ani a fost câştigată de perechea Miriam Bulgaru TC Sun Alba Iulia, Anca Rusu TC Baia Mare, la băieţi locului I a fost câştigat de echipa Martin-Ţaica de la Winners Tennis Club.

În ziua de 19 mai, profitând de o “fereastră fără ploaie” s-au disputat meciurile finale pentru locurile I și II la 12 și 16 ani băieți.

Finala la 12 ani băieţi s-a jucat între doi jucători de la Winners Tennis Club Cluj, Răzvan Martin a reușit să-l învingă în două seturi 6-3, 6-2 pe Radu Țaica. Locul III la 12 ani a fost ocupat de Ioan Dan Abrudan de la TC Cluj.

Clasamentul la 14 ani fete a fost următorul: Locul I Baican Miruna Winners Tennis Club Cluj, a învins-o în finală pe Melissa Pădureanu de la Tennis Club Siderurgica Hunedoara cu scorul 6-2, 6-2, locul III Mara Patricia Pop de la Armătura Zalău

La 14 ani băieţi, podiumul a fost ocupat de Dragos Madaras, de la Sport Club Municipal Deva, locul I; Botezan George, CS Universitar Târgu Mureş, locul II, clujeanul Alex Mureşan de la TC Cluj, locul III.

La 16 ani fete Ilka Csoregi de la Winners Tennis Club Cluj a obținut locul I, locul II revenindu-i Patriciei Lăncrănjan de la CS Dimano Brașov. Locul III a fost ocupat de Bianca Biltag de la Tennis Club Siderurgica Hunedoara.

După un meci foarte disputat și un tenis de foarte bună calitate, transmis în direct de postul local de televiziune NCN, Patrick Ciorcilă de la Winners Tennis Club Cluj a reușit să se impună cu scorul de 6-3, 7-5 în fața lui Andras Szekely legitimat la TC Cluj Napoca. Locul III i-a revenit lui Ionuț Urdă de la Voința Oradea.

Proba de dublu rezervată fetelor de 16 ani a fost câştigată de perechea Biltag-Pădurean de la Siderurgica Hunedoara, finaliştii de la simplu băieţi 16 ani, Ciorcilă-Szekely, s-au impus şi la proba de dublu 16 ani.

Sesiunile la simplu s-au încheiat cu finala categoriei 18 ani băieţi, câştigată de Bălin Alexandru de la CS Dafora Mediaş, cu scorul de 6-3, 6-2, în faţa lui Liu Xingshi de la CS Alpa Deva.

Turneul desfăşurat în aceste zile la Winners Tennis Club din Cluj-Napoca a reprezentat un real succes si o premieră în acelaşi timp, Banca Transilvania Tennis Cup se numără, din acest an, printre sub-brandurile Băncii Transilvania, alături de BT Golf Cup, Crosul BT, BT Café, Academia BT, Clubul Întreprinzătorului Român şi Clujul Are Suflet.